НАЛИЧНИ БЕБЕТА
СТАНДАРТ И ГЕНЕТИКА
FCI-Standard N° 218
CHIHUAHUEÑO
(Чихуахуа)
©M.Davidson, illustr. NKU Picture Library 2
ПРОИЗХОД: Мексико.
ДАТА НА ПУБЛИКАЦИЯ НА ОФИЦИАЛНИЯ ВАЛИДАН СТАНДАРТ: 04.09.2019.
КЛАСИФИКАЦИЯ: Куче компаньон.
FCI-КЛАСИФИКАЦИЯ: IХ ГРУПА – КУЧЕТА ЗА КОМПАНИЯ И ДЕКОРАТИВНИ (ТОЙ)
Секция 6. Чиуауено (Чихуахуа)
КРАТКО ИСТОРИЧЕСКО РЕЗЮМЕ: Чихуахуа се смята за най-малкото родословна куче в света и носи името на най-големия щат в Република Мексико (Чихуахуа). Смята се, че тези кучета са били диви, и по времето на Толтекската цивилизация са уловени и опитомени от местното население. Изображения на Той порода наречена „Течичи“, срещана в Тула, са използвани като декорация на градската архитектура. Тези статуи са много близки до днешното чихуахуа.
ОБЩИ ХАРАКТЕРИСТИКИ: Това куче има компактно тяло. Много важен е фактът, че черепът му е ябълкообразен и опашката му се държи сравнително дългата си опашка много високо, като е или извита, или образуваща формата на полукръг с върха, сочещ към гръбната линия.
ВАЖНИ ПРОПОРЦИИ: Дължината на тялото е леко по-голяма от височината при холката. Желано е почти квадратно тяло, особено при мъжките. При женските, заради репродуктивната функционалност, се допуска леко по-дълго тяло.
ПОВЕДЕНИЕ / ТЕМПЕРАМЕНТ
Бързи, будни, жизнени и много смели.
ГЛАВА
ОБЛАСТТА НА ЧЕРЕПА:
Череп: Добре закръглена като ябълка глава (характеристика на породата)
Стоп: Добре маркиран, дълбок и широк, тъй като челото е закръглено в началото на муцуната.
ОБЛАСТТА НА ЛИЦЕТО:
Нос: Всеки цвят е допустим. Сравнително къс, сочещ леко нагоре.
Муцуна: Къса, права, погледната в профил, широка в основата, стесняваща се към върха.
Устни: Слаби и късоприлепнали.
Челюст / Зъби: Ножицовидна или права захапка. Дълбока или обратна захапка, както и всяка друга аномалия на горната или долната челюст са сериозен недостатък.
Бузи: Съвсем леко изразени, много изчистени.
ОЧИ
Големи, с кръгла форма, силно изразени, не изпъкнали, изцяло тъмни. Светлите очи са допустими, но нежелани.
УШИ
Големи, изправени, широко отворени, широки в основата, постепенно стесняващи се към леко заобления си връх. В спокойно състояние - леко встрани образуващи ъгъл 45°.
ВРАТ
Горният профил е леко извит. Средна дължина. По-широк при мъжки, отколкото при женски. Без висяща кожа. При дългокосместите силно желано е наличието на т.н. „жабо” от добре развита дълга козина.
ТЯЛО
Компакто и добре развито.
Горна линия: Равна.
Холка: Леко изразена.
Гръб: Къс и стегнат.
Поясница: Много мускулеста.
Крупа: Широка и здрава; почти равна.
Гърди: Широк и дълбок гръден кош с добре закръглени ребра. Погледнат отпред - обемен, но не прекалено. Погледнат в профил - достигащ лактите. Не е бъчвообразен.
Долна линия и корем: Формирана от ясно прибран корем. Отпуснат корем е допустим, но нежелан.
ОПАШКА
Високопоставена, изглежда плоска, средна дължина; широка в основата, като се стеснява постепенно към върха. Държането на опашката е важна част от характеристиката на породата: когато кучето се движи, тя се държи или високо с извивка, или в полукръг с върха към гръбната линия, което носи баланс на тялото. Никога не трябва да се държи между задните крака или прибрана до корема. Козината по опашката зависи от вида на кучето и съответства на космената покривка на тялото. При дългокосместите козината по опашката образува шлейф. В спокойно положение, опашката е отпусната и леко извита.
КРАЙНИЦИ
ПРЕДНИ КРАКА:
Общи характеристики: Погледнати отпред, предните крака образуват права линия между лактите. Погледнати отстрани, са изправени.
Рамене: Изчистени и сравнително мускулести. Добър ъгъл между плешките и раменете.
Лакти: Стегнати и близкостоящи до тялото, което осигурява свободно движение.
Подрамо:Правои с добра дължина.
Метакарпус: Леко полегат, здрав и гъвкави.
Предни лапи: Много малки и овални с добре разделени пръсти, но не заеко- или коткоподобни. Ноктите са добре извити и средно дълги. Възглавничките са добре развити и много еластични. Премахването на ноктите е нежелано.
ЗАДНИ КРАКА:
Общи характеристики: Задните крака са мускулести с дълги кости, вертикални и паралелни един на друг с ъгъл при тазобедрената става, коляното и скакателната става, в хармония с ъгъла при предните крака.
Метакарпус: Къси скакателни стави с добре развити ахилесови сухожилия; погледнати отзад, са добре разделени, прави и вертикални.
Задни лапи: Много малки и овални с добре разделени пръсти, но не заеко- или коткоподобни. Ноктите са добре извити и средно дълги. Възглавничките са добре развити и много еластични. Премахването на ноктите е нежелано.
ПОХОДКА / ДВИЖЕНИЕ
Стъпките са дълги, пружиниращи, енергични и активни с добри крачки и темпо. Погледнати отзад, задните крака трябва да се движат почти паралелно един на друг, така че отпечатъците на задните крака пасват директно в тези на предните крака. С увеличаване на скоростта, крайниците показват склонност да се сближават към единична следа. Движението остава свободно и пружиниращо без видими усилия, вдигната глава и стегнат гръб.
КОЖА
Гладка и еластична по цялото тяло.
КОСМЕНА ПОКРИВКА
Козина: При тази порода има два типа козина.
- Късокосмест: Космената покривка е къса, лежаща близко върху цялото тяло. Ако има подкосъм, козината е сравнително по-дълга; рядка козина по шията и корема е допустима; леко по-дълга по врата и опашката, къса по лицето и ушите. Козината е лъскава и текстурата е мека. Кучета без козина са недопустими.
- Дългокосмест: Космената покривка е фина и копринена, гладка или леко вълниста. Не твърде гъст подкосъм. Козината е по-дълга и образува обе при ушите, врата, задните части на краката, лапите и опашката. Кучета с прекалено дълга вълнеста (като пекинез или померан) козина не са допустими.
Цвят: Всички цветове във всички възможни нюанси и комбинации са допустими, освен мерле.
РАЗМЕР И ТЕГЛО
При тази порода се разглежда само теглото, а не и височината.
Тегло: 1 до 3 kg. Идеално тегло: между 1,5 and 2,5 kg. Кучета тежащи по-малко от 1 kg и повече от 3 kg са дисквалифицирани.
НЕДОСТАТЪЦИ
Което и да е отклонение от горепосочените стандарти се смята за недостатък и сериозността, с която се разглежда, трябва да бъде точно пропорционална на нейната степен и ефекта ѝ върху здравето и благосъстоянието на кучето.
- Липсващи зъби.
- „Двойни зъби“ (запазени млечни зъби).
- Остри уши.
- Къс врат.
- Дълго тяло.
- Гърбав или хлътнал гръб (Lordosis or Kyphosis).
- Наклонена крупа.
- Тесни гърди, плосък гръден кош.
- Опашка: неправилно държана, къса или осукана.
- Къси крайници.
- Изметнати лакти.
- Твърде събрани скакателни стави.
ТЕЖКИ НЕДОСТАТЪЦИ:
- Тесен череп.
- Малки очи, изпъкнали или дълбоко поставени.
- Дълга муцуна.
- прекалено къса или дълга долна челюст.
- Нестабилно коляно.
ДИСКВАЛИФИЦИРАЩИ НЕДОСТАТЪЦИ:
- Агресивно или прекалено притеснително куче.
- Всяко куче с ясно изразени физически или поведенчески недостатъци.
- Еленов тип кучета (с нетипична или изключително стилизирана структура: тясна глава, дълга шия, стройно тяло, дълги крайници).
- Куче с отворена фонтанела.
- Клепнали или къси уши.
- Деформирана челюст.
- Твърде дълго тяло.
- Липсваща опашка.
- При дългокосместия тип: Кучета с много дълга, фина или вълнеста козина.
- При късокосместия тип: Голи петна (алопеция)
- Цвят мерле.
- Кучета тежащи под 1 kg и повече от 3 kg.
ЗАДЪЛЖИТЕЛНО:
- Мъжките трябва да имат два очевидно нормални тестиси, напълно спуснати в скротума.
- За разплод трябва да се използват само функционално и клинично здрави кучета с характерна за породата конформация.